strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
wtorek , 14 lipca 2020 
imieniny:  Marcelina, Bonawentury 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  GOSPODARKA  Czy to grzech być bogatym?
   MENU
aktualności
archiwum
poradniki
prawodawstwo
formularze
wskaźniki i stawki
Baza Informacji   
Gospodarczej
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1439
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
1051 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
Maciej Klag
Czy to grzech być bogatym?
2011-04-26 | 20:14:35


- R E K L A M A -

Czy bogacenie się, w myśl religii chrześcijańskiej i całej naszej judeochrześcijańskiej kultury, jest czymś dobrym czy raczej godnym potępienia?

Porzućmy jednak dywagacje o księżach w BMW i kościołach ociekających złotem. Spójrzmy na sprawę nieco bardziej obiektywnie, skupiając się na przesłaniu biblijnym i późniejszych interpretacjach.

Chociaż na pierwszy rzut oka chrześcijaństwo wydaje się być religią, w której uprawia się kult ubóstwa, głębsze przyjrzenie się sprawie nakazuje zrewidować nieco ten pogląd. W Piśmie Świętym trudno znaleźć fragment, w którym potępia się bogatych wyłącznie za to, że mają dużo pieniędzy. Wspomnieć tu należy choćby Józefa z Arymatei, potajemnego ucznia Jezusa, który był człowiekiem majętnym. Znamienny cytat znajdujemy też w Księdze Przysłów: "Przepadnie bogactwo podstępnie zagarnięte, a krok za krokiem zdobywane - rośnie." (Prz 13,11).

Módl się i pracuj

Motywy pracowitości i uczciwości wielokrotnie przewijają się zarówno przez Stary jak i Nowy Testament, czego wyrazem stał się choćby XVI - wieczny, protestancki purytanizm. O ile w myśli katolickiej praca traktowana była jako rzecz konieczna i pożyteczna, w idei ewangelickiej urasta do poziomu cnoty. Ten, komu się powodzi, ma błogosławieństwo. "Szczęśliwy każdy, kto boi się Pana / który chodzi Jego drogami! / Bo z pracy rąk swoich będziesz pożywał, / będziesz szczęśliwy i dobrze ci będzie" (Ps 128, 1-2).

Bogaci łatwo nie mają...

Jest jednak i przestroga Jezusa: ŤZaprawdę, powiadam wam: Bogaty z trudnością wejdzie do królestwa niebieskiego, jeszcze raz wam powiadam: łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiegoť. (Mt 19, 23-24). Wszystkich, którzy mają na koncie więcej zer, uspokajamy - ucho igielne to dwie skały w pobliżu w Palestynie, przez które jest w stanie przecisnąć się człowiek, ale wielbłąd może mieć z tym problemy. Nigdzie jednak nie jest napisane, że człowiek bogaty zbawiony nie będzie.

Dlaczego w ogóle bogactwo jest problemem? Odpowiedź znajdujemy pośrednio w Ewangelii Mateusza: "Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie" (Mt 6, 24).

...ale sobie poradzą

Nie chodzi zatem o stan portfela, ale o to, jakie mamy podejście do pieniędzy. Bogactwo jest złem wtedy, kiedy traktujemy je jako cel sam w sobie, nie zaś jako narzędzie. Cała chrześcijańska nauka opiera się na wierze w życie wieczne, do którego doczesność jest tylko wstępem.

Niezależnie od tego, czy kwestie religijne leżą nam na sercu, warto zastanowić się, jaką rolę pieniądze odgrywają w naszym życiu. Nie jest potrzebna apokalipsa ani żadna osobista tragedia, żeby przekonać się, że często są niewiele więcej warte od papieru, na którym je wydrukowano. Wiele fortun zniweczył kryzys finansowy z 2008 roku. A nasze pensje i oszczędności niszczy nie anioł sprawiedliwości, a inflacja.

za bankier.pl


Kamil Skrzypek  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(0)

   Nie ma komentarzy do tej wiadomości. Ty możesz być pierwszy !


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 4022 | komentarzy: 0
dodał: Kamil Skrzypek | 2011-04-26 | 20:14:35
Ten artykuł nie był modyfikowany
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary