strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
wtorek , 7 lipca 2020 
imieniny:  Cyryla, Metodego 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  KULTURA  Szczególny czas
   MENU
aktualności
archiwum
słowo
dźwiek
obraz
propaganda
   SONDA
Jak oceniasz działalność kąteckiego GOKIS-u
pozytywnie
negatywnie
trudno ocenić
 
Oddanych głosów:  425
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
1048 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
Łukasz Bieliz
Szczególny czas
2010-04-22 | 17:14:42


- R E K L A M A -

Miałem poczucie uczestnictwa w wielkich polskich rekolekcjach. W zbiorowym narodowym pogrzebie. To jest historyczne wydarzenie, które już wpisało się mocno w karty historii. I to drugi raz w ciągu 5 lat. Jakże inne są teraz media. Zniknęły teksty o "Majtkach Dody" czy "Brzuchu Kasi Cichopek" jest refleksja, zaduma i co mnie najbardziej cieszy dogłębne spojrzenie na społeczeństwo. Ilość dyskusji, prezentująca różne spojrzenie na patriotyzm, życie, państwo jest niebywała.
Politycy, na co dzień określani jako darmozjady i nieroby pokazują, że też są ludźmi, że maja rodziny przyjaciół i uczucia. Nie każdy urzędnik Państwowy to karierowicz i złodziej. Przez tą straszną katastrofę zobaczyliśmy biografie ludzi, którzy odpowiedzialnie i godnie działali dla ojczyzny. Dla nich służba publiczna była honorem i zaszczytem. Szkoda, że media nie informowały o tym wcześniej. Ukazanie tej ludzkiej strony polityki i Państwa jest dużym plusem ostatnich dni. To znamienne, że wśród 96 ofiar nie ma żadnej osoby, która była by podejrzewana o udział w licznych w ostatnich latach aferach. W takim wypadku uhonorowanie ich na Wawelu nie jest żadną obrazą dla królów czy poetów, jacy tam już spoczywają.
Tak jak i 70 lat wcześniej tragedia pochłonęła ludzi z różnych dziedzin życia. Polityki, Wojska, Duchowieństwa, Sportu, Kultury. Pod Smoleńskiem zginali zarówno byli członkowie PZPR jak i działacze Solidarności. Nie ulga wątpliwości, że 10-11 kwietnia to był "Polski weekend" na świecie, który przerodził się w "Polski tydzień". Nie było kraju gdzie nie zagościłaby okrutna tragedia ze Smoleńska. Szukając mimo wszystko optymizmu w tym, co się stało. Warto dodać, że do świata dotarł pozytywny przekaz z Polski, kraju, który dla większości z nich jest dosyć egzotyczny. Obraz tysięcy Polaków, którzy potrafili być razem. Tłumy na Krakowskim Przedmieściu. Tłumy na trasie przejazdu każdej poległej osoby, która wracała do kraju. Polacy potrafili się spontanicznie zorganizować. Potrafili oddać hołd prezydentowi, z którym większość się nie identyfikowała. Taka jest smutna prawda. Ile osób reagowało na satyryczne teksty w prasie niemieckiej? Czy podśmiewała się z wpadek językowych?
W kosmopolitycznym święcie nie ma miejsca na patriotyzm. Nie ma się czemu dziwić, że każde działanie w tym obszarze spotykało się ignoranctwem.
Oczywiście był też mały zgrzyt z decyzją o pochówku na Wawelu. Nie potrzebnie Andrzej Wajda dodał siły skromnej grupce maniaków z Facebooka, która protestowała.
Tak to już jest na 10 Polaków: 2 potrafi zawsze spojrzeć logicznie i rozumnie na każdą sprawę, potrafi swoje własne ambicje przemilczeć dla dobra ogółu, potrafi wykazać się zrozumieniem i chęcią działania dla tych z którymi na co dzień się nie zgadza. Pozostałych 8 żyje głownie własnymi sprawami. W takich chwilach jak ta. Połowa z tych 8 potrafi diametralnie się zmienić. Zapominają o własnych pragnieniach i animozjach i potrafią zachować się godnie. I wtedy większość społeczeństwa jest taka jaka zawsze powinna być. Niestety na krótki czas Szkoda, że Polacy potrafią się zjednoczyć tylko "od święta". Zbliża się EURO 2012. Impreza sportowa ale równie ważna dla Polski. I to powinien być taki czas, w którym każdy rodak, nie zależnie czy interesuje się sportem czy nie. Będzie chętny do pomocy. Wrażenia, jakie za dwa lata zabiorą do swoich krajów goście będą procentować na kolejne dekady. Miło by było, gdyby zobaczyli Polskę otwartą i sympatyczną.

Jak oceniać Prezydenturą Lecha Kaczyńskiego?

Są ludzie, którzy dopiero po śmierci zostają docenieni. Walka o niepodległość Polski, walka z korupcją jako minister Sprawiedliwości, Muzeum Powstania Warszawskiego. To pierwsze skojarzenia jakie przychodzą na myśl o zmarłym Prezydencie.
Minęły okresy, w którym Wielkość i Patriotyzm mierzone były zwycięskimi wojnami i szerzeniem granic narodowych.
Przez fatalny los i tragedie pod Smoleńskiej o zbrodni Katyńskiej usłyszał cały świat. Nawet gazety sportowe pisząc o meczu Real-Barcelona musiały wspomnieć o Katyniu. Sam film Andrzeja Wajdy przeżywa obecnie drugą młodość i ma szanse trafić do głównych kanałów TV świata. Tego by nigdy nie było. Tak samo jak słów Prezydenta Rosji o "Zbrodni Stalina" czy dużego zbliżenia Polsko-Rosyjskiego od minimum 2 dekad. Zmobilizowanie milionów Polaków do spontanicznych gestów, działań, dialogu to też poniekąd zasługa Lecha Kaczyńskiego.
Ponad 13 milionów ludzi oglądało w Telewizji przejazd karawany z ciałem Prezydenta RP ulicami Warszawy. Tyle samo osób oglądało pochówek na Wawelu. Rzadko kiedy taka ilość Polaków potrafi zjednać się przy jednym wydarzeniu.

Co zostanie po Żałobie?

Nie wątpliwie musi wzrosnąć prestiż do urzędu Prezydenta RP. Jest to jedyny najwyższy przedstawiciel władzy, który pochodzi z powszechnych wyborów. 9 Dni żałoby pokazało nam także zdolności organizacyjne Państwa. Odbudowała zaufanie do Wojska, Policji a przede wszystkim Harcerstwa.
Być może zmieni się język polityków i zamiast pokazów, ze "świńską głową" i "Wibratorem" dyskusja przejdzie na poziom merytoryczny. Na pewno inne niż zwykle powinny być wybory Prezydenckie wzajemnych czerwcu. Mniej wzajemnych oskarżeń, więcej pokazywania atutów i pomysłów poszczególnych kandydatów. Tak powinno być a czy tak będzie?

Prasa po tragedii

Żałobna czcionka, stonowane kolory. Wszystkie gazety z Polsce pisały o katastrofie. Nawet periodyki sportowe.Okładka Dziennik Gazeta Prawna
Okładka Gazeta Wyborcza
Okładka Gazeta Wrocławska
Okładka Super Express
Okładka Słowo SportoweKamil Skrzypek  - R E K L A M A -

- podyskutuj na ten i inne tematy na Forum.katywroclawskie.com -
KOMENTARZE(4)
Poniżej widzisz wszystkie opinie na ten temat.

Drogi Autorze. Rozumiem, że tekst powstał na fali ogólnego zachwytu nad przymiotami Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. O zmarłych z zasady mówię dobrze albo wcale ale tu niestety zrobię małe odstępstwo od tej zasady. Niestety mimo usilnych medialnych zachwytów nadal pamiętam, że niestety Lech Kaczyński jako Prezydent był raczej kiepski. Pamiętać należy o cyrku z ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego, wojny "samolotowe", wyprawa gruzińska i jej późniejsze echa, brak szacunku dla przeciwników politycznych i dziennikarzy, partyjniactwo, wojenki o nominacje generalskie. To tylko kilka przykładów na bylejakość tej prezydentury.
Dlatego może trochę umiaru w opiewaniu geniuszu Prezydenta.

2010-04-23 | 08:50:52 |  Pedros

Szanowny Pedrosie twoja wypowiedż jest wypowiedzią subiektywną,Przydenta Kaczyńskiego oceni historia.Wtedy okaże się kto był lepszy dla Polski Prezydent Kaczyński czy Premier Tusk.

2010-04-24 | 13:47:32 |  realista

Oczywiście moja wypowiedź jest subiektywna. Peany ku czci też są subiektywne a dodatkowo zawarta w nich ilość medialnego lukru aż mdli.

2010-04-26 | 09:54:09 |  Pedros

nie ma co porównywać kto lepszy..czy premier czy prezydent..a co historia może nam powiedzieć jeżeli ona jest też subiektywna i jedynie dowiadujemy się o pewnych rzeczach a inne przed nami są ukrywane...Przyznam rację Pedros, że lukromania jest przesadna...i najgorsza jest próba udowadniania pewnych spraw na siłę...

2010-05-06 | 21:55:54 |  Natalia Z


Portal www.katywroclawskie.com informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu www.katywroclawskie.com. Portal www.katywroclawskie.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Przesłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu
UWAGA: z dniem 25-03-2009 przy każdym umieszczonym komentarzu będzie umieszczony adres IP komentującego

odsłon: 1695 | komentarzy: 4
dodał: Kamil Skrzypek | 2010-04-22 | 17:14:42
Modyfikował(a): Maciej Klag dnia: 2010-04-22  godz. 17:27:07
  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary