strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura      oświata 

 Forum   CHATroom   startuj z www.katywroclawskie.com  dodaj nas do ulubionych
            CHATroom    Forum 
poniedziałek , 13 lipca 2020 
imieniny:  Ernesta, Małgorzaty 
http://www.takierzeczy.pl/
- r e k l a m a -
  STRONA GŁÓWNA  PRZEWODNIK  Szlaki rowerowe
   MENU
mapa Kątów Wr.
mapa gminy Kąty Wr.
rozkłady jazdy
KĄCIK HISTORYCZNY
MULTIMEDIA
- nowość -
budowle z historią
- aktualizacja -
Gebhard Leberecht von Blücher
ARTYKUŁY
- aktualizacja -
 ZABYTKI   
kościoły
pałace|zamki|ruiny
szlaki rowerowe
szlaki turystyczne
stare mapy regionu
ochrona środowiska
   SONDA
Czy w Kątach Wrocławskich powinna działać całodobowa apteka?
Tak
Nie
 
Oddanych głosów:  1439
pokaż wyniki
   NEWSLETTER
100% informacji o Kątach Wrocławskich w naszym biuletynie. Po prostu musisz go mieć!
Biuletyn już otrzymuje:
1050 osób!
  
  
informacje dodatkowe
archiwum
dział redaguje:
redakcja
Szlaki rowerowe
2003-11-03 | 15:03:05


- R E K L A M A -

TRASA I | TRASA II


TRASA I: WROCłAW - KĄTY WROCŁAWSKIE (26,6 km) Początek trasy wyznaczony został na Muchoborze Wielkim. Jest to peryferyjne osiedle przyłączone do Wrocławia w 1951 roku. Bezpośrednie sąsiedztwo lotniska miało do niedawna negatywny wpływ na rozwój tej części miasta. W ostatnich latach to się zmieniło (zdecydowanie wzrosło znaczenie transportu lotniczego) i obecnie powstaje tu duże osiedle mieszkaniowe. Zabytkiem godnym uwagi jest gotycki kościół św. Michała Archanioła o wyraźnie zarysowanej geometrycznej bryle.

Spod kościoła niebieski szlak pieszy doprowadzi nas do Smolca. W tej stosunkowo dużej wsi warto zobaczyć ruiny średniowiecznego dworu. Miał on charakter obronny, o czym świadczą pozostałości po fosie. Jest tu też neobarokowy kościół Narodzenia NMP, który wyróżnia się masywną wieżą . W ogrodzie szkoły można dostrzec pomnik przyrody - dąb o obwodzie pnia ponad 400 cm. Z kolei w następnej miejscowości - Kębłowicach - oglądamy duży XIX-wieczny dwór z licznymi zabudowaniami gospodarczymi. W Małkowicach najpierw natrafiamy na gmach klasztoru z początku naszego stulecia - obecnie siedziba domu dziecka. W centrum wsi widzimy XV-wieczny kościół Trójcy Świętej o cechach barokowych. Przed nim utrzymana w stylu renesansowym brama wjazdowa. Wyjeżdżamy poza zabudowania drogą, która jest jednocześnie granicą utworzonego w 1999 roku Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy. Na tym obszarze chronionym szczególnie cenne są lasy gradowe i łęgowe oraz wilgotne łąki i starorzecza. Znaczące jest tu też bogactwo gatunków flory i fauny. W Sadowicach brukowaną uliczką dojedziemy do dużego, barokowego pałacu z końca XVIII wieku. Mieści się w nim zakład poprawczy. Na wschód od wsi mamy aleję lipowo-świerkową (fot. 3), którą podążamy w dalszą drogę. Przed torami kolejowymi napotkamy tablicę zachęcającą do skorzystania z usług pobliskiego ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego (kąpielisko + pole namiotowe). Kilka interesujących obiektów znajduje się w Sadkowie. Powinniśmy tu zobaczyć XVIII-wieczny pałac z niewielkim parkiem oraz kościół św. Jadwigi z XVII wieku, obok którego stoi drewniana dzwonnica. Również w Sośnicy nie będziemy się nudzić. Warto tutaj zwrócić uwagę przede wszystkim na otoczony kamiennym murem Xlll-wieczny kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz umieszczonych jest wiele zabytkowych płyt nagrobnych. Z czasów baroku pochodzi tzw. kaplica Świętych Schodów, po których można chodzić tylko na kolanach. W sąsiedztwie kościoła widzimy duży, piętrowy budynek mieszkalny z początku XX w.

Za Sośnicą trafia się nam krótki i stromy zjazd na dno doliny Bystrzycy. Na drugim brzegu rzeki położone są Kąty Wrocławskie. Jest to niewielkie miasteczko (ok. 5 tyś. mieszkańców), które jednakże prawa miejskie posiada już od ponad 700 lat. W środku rynku znajduje się XIX-wieczny ratusz, przy którym stoi nieco starsza (z XVII wieku), wysoka wieża. Patrząc następnie w kierunku północno-wschodnim zauważymy równie wysoką wieżę należącą do gotyckiego kościoła św. Piotra i Pawła. Od jego północnej strony widoczne są jedyne pozostałości dawnych murów obronnych. Jadąc w kierunku stacji PKP, gdzie kończy się nasza trasa, zauważymy jeszcze jedną wysoką wieżę - będzie to zbudowana z czerwonej cegły wieża ciśnień. Do Wrocławia wracamy pociągiem. Jednakowoż, jak zwykle dla wytrwałych mamy kolejną propozycję: warto udać się do pobliskich Krobielowic, gdzie koniecznie trzeba zobaczyć pięknie położony nad wodą, renesansowy pałac. Dodatków po drodze napotkamy mauzoleum słynnego pruskiego feldmarszałka, pogromcy Napoleona w kampanii 1813 roku, von BIlichera - dawnego właściciela pałacu. Przez Krobielowice poprowadzona jest nasza trasę nr 17 - możemy zatem kontynuować wycieczkę do Wrocławia lub do Mietkowa, co polecamy wytrwałym rowerzystom.

TRASA II: WROCŁAW - MIETKÓW (33,9 km) Wycieczkę zaczynamy na Oporowie. Pierwszy przystanek robimy w Jaszkotlu. Znajduje się tu gotycki kościół Wniebowstąpienia Pana Jezusa z dobrze zachowanym, ceglanym murem obronnym. Następnie zaraz po zjechaniu z wiaduktu nad autostradą trafiamy do Biskupic Podgórnych, gdzie możemy obejrzeć barokowy dwór z XVIII wieku. Podobny zabytek dostrzeżemy też w Strzeganowicach. Poza tym warto zwrócić tu uwagę na późnogotycki kościół św. Stanisława. Z tego samego okresu pochodzi kościół św. Jana Nepomucena w Wojtkowicach. Krobielowice znane są nie tylko w kraju, ale także i za granicą za sprawa renesansowego pałacu z XVI wieku . Jest on malowniczo położony, w parku nad Czarną Wodą. W sąsiedztwie widzimy częściowo drewnianą bramę wjazdowa . Posiadłość ta dawniej należała do pruskiego feldmarszałka von Blüchera - jego mauzoleum znajduje się przy drodze do Kątów Wrocławskich. W pałacu obecnie mieści się hotel, chętnie odwiedzany zwłaszcza przez turystów niemieckich. Do kolejnej miejscowości prowadzi nas niebieski szlak pieszy. Jednocześnie wjechaliśmy na teren Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy, w obrębie którego pozostaniemy już do końca trasy. Ten obszar chroniony został utworzony w 1999 roku. Szczególnie cenne są tu lasy gradowe i łęgowe oraz wilgotne łąki i starorzecza. Znaczące jest też bogactwo gatunków flory i fauny. Przed Zachowicami wspinamy się na niewielkie wzniesienie mijając po drodze dużą, nieczynną żwirownię. We wsi widzimy XVI-wieczny kościół Wniebowzięcia NMP. Z kolei w Kamionnej natkniemy się na ruiny XVIII-wiecznego pałacu. Są one dobrze widoczne na tle całej wioski ze wzniesienia przed skrzyżowaniem.

Następnie docieramy do Milina. W centrum widzimy gotycki kościół św. Mikołaja z XIV wieku. W jego wnętrzu znajduje się ciekawy, klasycystyczny ołtarz. Nieco dalej napotkamy renesansowy dwór. Zarówno kościół jak i dwór zostały przebudowane w baroku. Za Milinem w lesie możemy spróbować odszukać średniowieczne grodzisko.

W Mietkowie natrafiamy na skomplikowany układ dwóch sąsiadujących skrzyżowań. Pokonujemy je kierując się zgodnie z drogowskazami - najpierw na Sobótkę, a potem na Borzygniew. Przy drugim skrzyżowaniu zauważymy ruiny XVI-wiecznego dworu obronnego -jedynego miejscowego zabytku. Mietków jest wsią gminną o charakterze przemysłowym, o czym przekonamy się wyjeżdżając poza zabudowania - zobaczymy wówczas składy pociągów towarowych stojące na bocznicy, wielkie hałdy, taśmociągi i inne urządzenia należące do jednej z kilku okolicznych kopalń piasku i żwiru. Zaraz potem dojedziemy do kilkunasto-metrowego wału, za którym znajduje się Jezioro Mietkowskie (zwane potocznie zalewem). Naprzeciwko na wzniesieniu położona jest wieś Borzygniew. Już z dołu widać tamtejsze obiekty zabytkowe - gotycki kościół św. Barbary oraz ruiny dużego, renesansowego dworu. Jadąc dalej wzdłuż wału docieramy do zapory na rzece Bystrzycy. Zbiornik wodny spełnia przede wszystkim funkcje przeciwpowodziowe - reguluje ilość wody dopływającej do Odry. Ponadto akwen jest dobrym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Będąc obok tamy warto wspiąć się na wał, gdyż możemy stamtąd zaobserwować ciekawe widoki - jezioro z Masywem Ślęży w tle , Góry Sowie oraz (w zależności od pogody) inne pasma Sudetów.

Trasa kończy się na stacji PKP w Mietkowie.

Uwaga: W poniższych tekstach wystepują zdawkowe informacje o zabytkach pojawiających się na trasach rowerowych. O wiekszości z nich , szczególnie o tych z gminy Kąty Wrocławskie, można się dowiedzieć dużo więcej w tym dziale w sekcji pałace, zamki, dwory. Serdecznie zapraszamy.odsłon: 26267
dodał: Piotr Klag | 2003-11-03 | 15:03:05
Ten tekst nie był modyfikowany

  
Jeżeli Twoim zdaniem ta strona zawiera błędy to kliknij tutaj i powiadom o tym fakcie administratora. Z góry dziękujemy!-reklama-


  strona główna    aktualności    gospodarka    serwis     przewodnik     sport    Kultura     oświata 
Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2012 www.katywroclawskie.com & www.katywroclawskie.gmina.pl
projekt i wykonanie: Klag & C.o.

www.katywroclawskie.com ver. 2.1(build)


Materiały eksploatcyjne do drukarek i kserokopiarek - toner, tusz, głowica, bęben, developer, wywoływacz firm Xerox,Canon, Hewlett Packard - HP, Sharp, Minolta, Panasonic, Lexmark, Brother, Apple, Gestetmer, Lanier, Oki, Samsung, Konica, Kyocera, Mita, Nashuatec, Nec, Ricoh, Toshiba, Utax, Epson, NRG, Rex Rotary